Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zhubněte ve spánku

1. 3. 2008

Jste tlustí? Vyspěte se z toho. Tukové buňky se nejlépe ničí ve spánku, tvrdí odborníci z Kalifornské univerzity.

Likvidaci tukových zásob v těle zajišťují tři biochemické procesy. Nejprve se musí vyplavit tuk z tukových buněk. Pak se musí krví dostat do tělesných buněk, a tam nakonec spálit na energii.

Pěkně vypasené buňky

U většiny lidí s nadváhou jsou v adipocytech (tukových buňkách) uzavřeny triglyceridy (molekuly tuku). Žádná nemá chuť odtud odejít, ačkoliv buňku je naplněná a k tomu ještě do ní proudí neustále nové triglyceridy. Tukové buňky mohou přijímat neomezené množství tuku, takže jsou u obézního člověka až 100krát větší než u štíhlých osob.


Klíče k otevření adipocytů mají jedině stresové hormony. Aktivují se při hladu, tělesné námaze, nízké hladině cukru nebo při každé formě stresu. Když se vyplaví k tukovým buňkám,uvolní tam triglyceridy, které pak odtud odtransportují krevní bílkoviny (albuminy).

Při stresu totiž organismus potřebuje novou pohonnou látku - tedy energii z tuku.

Výjimkou je spánek, během něhož se i bez stresu vyplavují tukové zásoby do těla. Proto je dobré nastartovat tuto fázi přirozeného spalování ve spánku. Vědci z Kalifornie vědí, jak na to.

Zhruba hodinu po usnutí podvěsek mozkový uvolňuje do krve růstový hormon, považovaný za noční stresový hormon.

Ten "otevře" tukové buňky a uvolní molekuly tuku. Ty se pak neusazují v buňce, ale jsou využívány pro tvorbu energie. Z těchto důvodů jsou časně ráno zvířata tak aktivní. Velmi podobné je to i u dětí. S věkem produkce růstového hormonu však postupně vyhasíná, a tak lidé, pokud nesníží energetický příjem z potravy, pomalu přibírají na váze.

Stačí jedno sousto

Také mnoho lidí s nadváhou má velmi nízké hodnoty růstového hormonu v krvi. Vlastní aktivní, totiž noční fáze odtučnění u nich neexistuje.

Biochemici z Kalifornské univerzity proto doporučují: těsně před tím, než jdete večer spát, snězte jedno sousto masa, ryby nebo drůbeže (asi 30 gramů) společně s citronem nebo citronovou šťávou.

Z této kombinace připravuje podvěsek mozkový celou noc růstový hormon a současně probouzí hormon ACTH (adrenokortikotropní hormon). Je produkován při ranním rozednívání, když podvěsek mozkový svou produkci růstového hormonu brzdí. Také ACTH je stresový hormon likvidující tuky.

V další fázi je důležité tuk spálit. K tomu slouží karnitin, který se naváže na molekuly tuku v krvi a odvede je k mitochondriím, které tělesným buňkám slouží jako "elektrárny", vyrábějící energii. Aby se však tuk spálil, musí být přítomen hormon štítné žlázy tyroxin.

Při správné funkci produkuje štítná žláza denně jednu setinu gramu tyroxinu. Ta vystačí k tomu, aby po dobu 24 hodin mitochondrie ve všech 70 miliardách buněk těla spalovaly tuk a přeměňovaly jej na energii.

Aby molekuly tyroxinu mohly fungovat a konečně navodit proces spalování, nesmí je ničit volné radikály. K tomu slouží vitamin C, obsažený v čerstvém ovoci.a zelenině. Vitamin C a tyrosin se také podstatnou měrou podílejí na produkci všech stresových hormonů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář