Jdi na obsah Jdi na menu
 


VAŠE BMI

1. 3. 2008

fsdf

Na stanovení stupně nadváhy či obezity se používá nejčastěji tzv. index tělesné hmotnosti a obvod pasu. Index tělesné hmotnosti (Body Mass Index, BMI) se vypočítá dělením hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky postavy v metrech.

BMI = váha v kg / (výška v m)2

Tak například osoba vážící 100kg a měřící 1,71m má

BMI = 100kg / (1,71m)2 = 34

Nadváha a obezita se klasifikuje podle hodnoty BMI.
Se stoupající hodnotou BMI stoupá i zdravotní riziko.


Výpočet BMI naleznete zde

hodnota BMIstupeň nadváhyzdravotní rizika

nižší než 20podváhapodvýživa

20 - 25normaminimální

25 - 30nadváhanízká až lehce zvýšená

30 - 40obezitavysoká

vyšší než 40těžká obezitavelmi vysoká

Z hlediska zdravotního rizika je důležité nejen množství, ale především i rozložení tuku v těle. Ženy mají často tuk nahromaděn na stehnech a hýždích a tvar jejich těla připomíná hrušku. Proto se tento typ obezity nazývá typ hruška (gynoidní).
U obézních mužů bývá tuk nahromaděn zejména v oblasti hrudníku a břicha. Tvar těla připomíná jablko, a proto hovoříme o obezitě typu jablka (androidní). Tvar jablka signalizuje vyšší riziko chorob srdce, vysokého krevního tlaku, cukrovky a mozkových příhod.

Jednoduchým a spolehlivým ukazatelem rozložení tělesného tuku je obvod pasu. K jeho určení postačí i krejčovský metr. Následující tabulka uvádí hodnoty obvodu pasu, které představují zvýšené nebo vysoké zdravotní riziko.

obvod pasuzvýšené rizikovysoké riziko
ženyvětší než 80cmvětší než 88cm
muživětší než 94cmvětší než 102cm

Při sledování svých hubnoucích úspěchů neberte v úvahu pouze absolutní hmotnostní úbytek, jde především o úbytek tuku. Proto je důležité porovnávat během redukčního programu své míry (např. obvod pasu), které často posoudí objektivněji, jak dobře si vedete.