Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pomoc! Jsem závislačka na jídle!

25. 2. 2008

Pomoc! Jsem závislačka na jídle!Samozřejmě, že jídlo ke svému životu nutně potřebujeme, ale stačí ho jen určité množství. Když začínáme řešit krizové situace přejídáním, už není jídlo naše potřeba, ale závislost.


Jídlo zlepšuje náladu, to je všeobecně známá věc, ale určitě to není zrovna ten nejlepší způsob, jak být »happy«. Vědecké výzkumy dokázaly, že tučná a sladká jídla podporují chemické látky v mozku, které potom způsobují pocit štěstí. Strava bohatá na tuky a špatné cukry (i bílé pečivo) zřejmě v mozku způsobuje něco podobného, jako opiáty. Na nezdravých jídlech si tak vypěstovat závislost není vůbec těžké.

Čokoláda - nebezpečná droga? Asi nejoblíbenější sladkostí na světě je čokoláda. Ale proč tomu tak je? Někteří vědci se domnívají, že při konzumaci čokolády se v mozku aktivují stejná místa jako při požívání návykových látek. Jiní odborníci zase tvrdí, že to je způsobené zase jen velkou hromadou cukrů a tuků. O účinku čokolády se přou vědci už dlouhou dobu, ale dodnes nedospěli k jednoznačným závěrům. Jisté ale je, že »vhodná« je ta čokoláda, jenž obsahuje nejméně sedmdesát procent kakaa, které pak obsahuje antioxidanty.

Nedokážu odolat! A jak se projevuje taková závislost na jídle? Například tím, že dotyčný člověk o jídle velice rád mluví, má o jídle sny nebo se už při obědě těší na večeři. Prostě pokud nedokážete odolat rakvičce se šlehačkou, sýrové klobásce, čokoládové zmrzlině nebo něčemu podobnému a už se to začíná projevovat na vaší postavě, možná byste se mohli zamyslet nad svým postojem k jídlu.

Radši se hýbejte! Nejlepší tedy samozřejmě je vyhýbat se sladkým a tučným jídlům, nebo aspoň omezit jejich konzumaci. Škodí vašemu tělu, ale i vaší duši. A když vás popadne špatná nálada, lepší než tabulka čokolády je vydat se někam do přírody nebo za sportem. Při sportování se totiž vyplavují endorfiny, které navozují stejné pocity jako nezdravé potraviny. A pohyb vám ještě k tomu prospívá!