Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podívejme se na pět nejčastějších mýtů o problematice hubnutí

1. 3. 2008


Podívejme se na pět nejčastějších mýtů o problematice hubnutí, nadváhy a správného způsobu stravován.

Kdo hubne, musí hladovět
Jedná se o jeden z největších omylů. Je dokázáno, že se má jíst pět menších porcí denně. Nedáte-li svému tělu pravidelné porce jídla, začne si ukládat tuky na horší časy. Navíc hladovění tělo oslabuje a můžete si způsobit vážné zdravotní potíže. Samozřejmě je třeba nad správným jídelníčkem přemýšlet - někomu může vyhovovat i méně časté jídlo, ale je třeba si hlídat vyváženost jídelníčku!


Po 17. hodině se již nesmí jist
Večer má tělo větší tendenci ukládat přijatou energii do tuků, protože potřeba energie je již menší. Večeře by měla být lehká a obsahovat spíše bílkoviny, než sacharidy.

Běžně stačí nejíst asi dvě až tři hodiny před spaním. Kdo však chodí pozdě spát nebo mívá velké pocity hladu, může si dokonce dopřát i druhou večeři. Ideální je malá porce zeleninového salátu, sklenička mléka nebo malý bílý jogurt. Úplné vynechání večeře se nedoporučuje, protože organizmus na nedostatečný příjem energie reaguje zpomalením metabolizmu.

Stačí jíst pouze ovoce a zeleninu
Ovoce obsahuje zejména vodu a jednoduché cukry - fruktózu. Jeho výhodou oproti cukrovinkám je skutečnost, že neobsahuje tuky a naopak je v něm vláknina, vitamíny a stopové prvky. Zelenina obsahuje výrazně menší množství cukru než ovoce a je výborným zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Pouze tyto látky však nejsou dostačující a při dlouhodobější dietě budou vašemu tělu chybět zejména bílkoviny a další důležité látky.

Hodinu po sportování by se nemělo jíst
Při sportování dochází přibližně během 45 minut k vyčerpání zásob glykogenu ve svalech a poté sahá tělo ke svým tukovým zásobám, z nichž čerpá energii až do dalšího jídla. Má to však svá ale. Svaly zásoby glykogenu doplňují nejrychleji hodinu po cvičení. Když se tedy nenajíte, nedochází po cvičení k nárůstu svalové hmoty. Platí, že čím více máte svalové hmoty, tím lépe a rychleji se tuky spalují.

Hubnout se dá, i když nesportuji
Skutečně je to možné, ale k hubnutí dochází velmi pomalu a nerovnoměrně. Byť i mírný nárůst svalové hmoty způsobený fyzickou aktivitou zvyšuje tzv. bazální metabolismus neboli klidový energetický výdej, a to znamená, že začnete rychleji a efektivněji využívat energii přijatou ze stravy. Pravidelnou fyzickou aktivitou si získanou nižší váhu snáze udržíte. Ten, kdo má tzv. spořivý metabolismus, se nemá omezovat v jídle, ale měl by se zaměřit především na zvyšování energetického výdeje. Tedy na správnou pohybovou aktivitu respektující individuální rozdíly v hmotnosti a přítomnost přidružených onemocnění.