Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oddělená strava

16. 4. 2008

Princip je velmi jednoduchý. Nekonzumovat současně bílkoviny a škroboviny. V trávícím systému se na trávení bílkovin uvolňují trávící šťávy kyselého charakteru. Na trávení škrobovin je potřebné zásadité prostředí.

Když sníte jen bílkoviny, žaludek je zpracuje za 2-3 hodiny a obsah se posouvá do střev. Když sníte jen škroboviny, tak je to podobné. Ale když sníte součastně bílkoviny a škroboviny, tak se šťávy zneutralizují, žaludek špatně tráví a obsah je v žaludku až 6 hodin. Jenže my nevydržíme 6 hodin nic nejíst a při dodání další potravy do žaludku, se nestrávená část posune do střev a tam dochází ke kvašení a hnití nerozložených částí, což zhoršuje celkovou funkci trávicího systému a vytváří se mnoho odpadu.

Bílkoviny jsou maso, mléko, vejce a výrobky z nich. - Škroboviny jsou brambory, mouka, rýže, kukuřice a výrobky z nich.

Pokud jedna složka neobsahuje v té druhé více jak 20%, tak se to nepočítá. Například řízek (bílkovina) obalený ve strouhance (škrobovina), se považuje za bílkovinu, jelikož strouhanky je méně jak 20% celkového objemu. Těstoviny zase obsahují vajíčka, ale je to méně jak 20% z objemu, tak se považují za škroboviny.

Měli bychom jíst bílkoviny se zeleninou nebo s ovocem a škroboviny taktéž se zeleninou nebo ovocem. Tehdy se obsah žaludku zpracuje za 2-3 hodiny, nezůstávají nestrávené části a vše se lépe využije, tedy nevzniká tolik odpadu. Prodloužené trávení v žaludku znamená omezené trávení v celém trávícím traktu a podporuje zácpu. Ztrácí se tak zbytečně mnoho energie.

Oddělená strava není nic nového. Vždyť kdysi se jedlo maso 1-2krát týdně a dnes? Dnes ho máme pomalu 3krát denně. I když občas tento princip porušíte nic se nestane.

Všimněte si, jak jedí děti. Když dáte malému dítěti chleba s máslem a salámem, tak sní salám, olízá máslo a chleba nechá. Nebo sní chleba s máslem a salám nechá. Prakticky se nesetkáte s tím, aby to malé dítě snědlo současně. Malé děti mají ještě přirozené instinkty a vědí, co je pro ně dobré. Malé děti jedí stěnu, hlínu,... pokud jejich tělu něco chybí. Postupně se jim však vytvoří stravovací návyky, jaké jsou v rodině, kde vyrůstají.

Strava, která je správná pro dlouhý a zdravý život – zdravá výživa!

- je netoxická, tedy neobsahuje téměř žádné konzervační látky a jiné substance, které, zatěžují orgány těla.

- obsahuje dostatečné množství mikroživin a potřebných látek pro denní potřebu organizmu.

- je lehce stravitelná a odbouratelná s minimálním množstvím odpadových látek

Dnes už je známo mnoho dalších látek z rostlin, které nejsou nezbytné pro život, ale které příznivě zlepšují zdraví a celkovou kondici.  

Obrazek

Obrazek

Obrazek