Jdi na obsah Jdi na menu
 


10 způsobů, jak popohnat metabolismus

25. 2. 2008

Přestaňte držet dietu, stejně ji zase pustíte. Zásoby pevné vůle investujte do smysluplnějších projektů. Ke zhubnutí i udržení životní energie vám totiž postačí upravit metabolismus.

Hroničtí hubeňouři mají tak záviděníhodně nastavený metabolismus, že spalují kalorie rychleji, než je u jiných smrtelníků běžné. My ostatní se musíme připravit na to, že každých deset let klesne rychlost našeho metabolismu o 5 až 10 procent. Jinými slovy: takto nenápadně můžeme přibrat až půl kila za rok. Ale také nemusíme. Stačí udělat pár změn v životním stylu, a metabolismus bude zase pracovat v náš prospěch.1. Pijte víc mléka
Mléčné výrobky podporují schopnost organismu spalovat tuk. Vápník v nich obsažený - kupodivu je ho víc v nízkotučných variantách - zkrátka nedovolí tukovým buňkám dělat si přemrštěné zásoby.

2. Snídejte jako královna
Když spíme, metabolismus se zpomalí, s prvním jídlem se však opět rozběhne. Vynecháme-li snídani, bude metabolismus lenošit tak dlouho, než se konečně najíme. To znamená, že třeba až do oběda bude naše tělo spalovat méně kalorií, než by spálit mohlo.

Marianne radí: k snídani si dejte cereálie s vlákninami. Sacharidy z cereálií proberou k životu vaši energii a vláknina zas povzbudí k činnosti střeva.

3. Nehoňte se
Pokud jste ve stresu, metabolismus šlápne na brzdu, protože hormon stresu kortizol vykolejí celý metabolický proces. Hladinu stresového hormonu snížíte, když si dáte relaxační čtvrthodinku. Ta úplně postačí k tomu, aby se metabolismus zase rozběhl.

4. Jezte víc
Čtyři hodiny po posledním jídle začne tělo zpomalovat proces spalování energie - tu si totiž hodlá uspořit na horší časy. Každé čtyři hodiny proto něco sezobněte. Abychom zhubli, musíme paradoxně jíst víc. Čím častěji jíme, tím rychleji metabolismus pracuje, protože tělo potřebuje energii na trávení a vstřebání jídla. Nepleťte si však pravidelné jídlo s přejídáním se!

5. Vezměte na milost činky
Ignorujete posilovací stroje a činky, protože se obáváte, že se změníte v tuhou hordu svalů? Žádné strachy. Zvedání činek třikrát týdně po půlhodině zcela postačí pro povzbuzení metabolismu. Kilo svalu totiž spálí třikrát víc kalorií než půl kila tuku.

6. Pijte během jídla… ale vodu
Pijete-li při jídle alkohol, zkonzumujete o 200 kalorií víc, než byste snědli normálně, protože alkohol povzbuzuje chuť k jídlu. Kalorie v něm obsažené se do tohoto množství nepočítají, takže konečná bilance je ještě horší. Navíc tělo musí nejdřív spálit kalorie z alkoholu, pak se teprve pustí do kalorií z potravy a přebytek ukládá jako tuk. Proto při jídle pijte obyčejnou vodu a sklenici s vínem si vychutnejte až po večeři.

7. Choďte dříve spát
Pokud tělu dopřejete méně než pět hodin spánku, produkuje víc inzulinu, který podporuje ukládání tuku. Nedostatek spánku navíc způsobuje nárůst hladiny hormonů regulujících chuť. Kdo méně spí, má zkrátka větší hlad. Navíc vám bude chybět energie, takže nebudete schopni metabolizovat to, co sníte, a tělo si to pěkně uloží do tukových zásob.

8. Hýbejte se...
Pohyb pomůže aktivovat zlenivělou a ochablou tkáň, což mimo jiné povede ke zlepšení metabolismu. Děje se tak proto, že sval je, na rozdíl od tuku, aktivní tkáň a spotřebovává tělesnou energii. Skvělé je skákání přes švihadlo, jogging nebo rychlá procházka.

9. …ale nehýbejte se příliš
Je to paradox, ale nejrychlejší způsob, jak rozhodit metabolismus, jsou přehnané dávky pohybu, protože tělo nutí energii ukládat, ne spalovat. Pro podporu metabolismu je mnohem příznivější střídat krátké intenzivní cvičení, zaměřené na kardiovaskulární systém, s posilováním. Zaměřte se tedy na kvalitu cvičení, ne na kvantitu. Rozumná hranice je prostá: cvičte tak, abyste sotva popadala dech, ale ještě pořád mohla mluvit.

10. Baštěte bílkoviny
Bílkoviny jsou hůř stravitelné: na trávení spotřebují o 20 až 30 % víc energie (150 až 200 kalorií za den), takže váš metabolismus zrychlují.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář